Genç KAGİDER Günleri – Dumlupınar Üniversitesi

Genç KAGİDER Günleri – Dumlupınar Üniversitesi

Dumlupınar Üniversitesi, 9 Mart 2012 Cuma günü “Genç KAGİDER Günleri” etkinliğine ev sahipliği yaptı. ‘’Çalışan Kadın, Güçlü Aile, İleri Toplum, Gelişen Türkiye” teması ve JP Morgan Chase Foundation’ın desteği ile hayata geçirilen projenin Dumlupınar Üniversitesi’ndeki etkinliğine yaklaşık 700 üniversite öğrencisi katıldı.

Dumlupınar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan’ın açılış konuşması ile başlayan panelde Karaaslan, kadınları hayatın mimari olarak nitelendirerek, insani değerlerin kazanılmasının önemini vurguladı. Dumlupınar Üniversitesi rektörün panele katılan konuşmacılara ve Sevim Güral’a üniversite anı tabağı takdim etti.

Genç KAGİDER filminin gösterimi ardından, KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Münteha Adalı açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Adalı, Genç KAGİDER’in ikinci ayağını Dumlupınar Üniversitesi’nde yaptıklarını ve Dumlupınar Üniversitesi’nde bu etkinliği gerçekleştirmelerinin en önemli destekçisinin KAGİDER üyesi Sevim Güral olduğunu belirtti. Genç KAGİDER projesi ile istihdam ve girişimcilik politikalarında gençlerin etkin rol oynamasını hedeflediklerini, cinsiyet ayrımı yapmaksızın gençlerin ve kadınların sorunlarını tartışmak ve çözümler üretmek ve bu çözümleri uygulanabilir hale getirmek, kız öğrencilerimizde üniversiteden mezun olduktan sonra iş hayatı içinde olma tutkusunu oluşturmak istediklerini ifade etti.

Pınar Kapralı Görsev, ilk fikrim, “İlk girişimim” konulu sunumunda girişimciliğin önemine değinerek, “Fikirler hayata geçmediğinde değeri sıfırdır. Fikrinizi ancak paylaşarak büyütebilirsiniz.’’dedi.

Moderatörlüğünü Münteha Adalı’nın üstlendiği panelde, Kütahya Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Nihat Delen, HSBC Bank plc İngiltere Yonetim Kurulu üyesi ve Enkuba Kurucu Ortağı Piraye Antika, Big Chef’s Kurucusu Gamze Cizreli konuşmacı oldular. Nihat Delen konuşmasında iş yaşam dengesinden bahsederken, şirketlerin kadınların çalışma standartlarını yükseltmelerini ve çalışmaları konusunda desteklemeleri gerektiği konusuna da değindi.

Piraye Antika konuşmasında deneyimlerini gençlerle paylaşırken gençlere tavsiyelerde de bulundu. Antika, ‘’Her yaptığınız işte öncü ve girişimci olmalı hesaplı risk almalısınız’’ dedi.

Panelde söz alan Gamze Cizreli bilgi ve tecrübelerini gençlere aktarırken, ‘’ Düşüp tekrar kalkabilecek gücünüz varsa girişimci olun. Alt üst oldum. Altın üstten daha değerli olduğunu gördüm.’’ dedi.

Panelin ikinci bölümünde konuşmacılar gençlerden gelen cevapladı.

http://www.kagider.org/?Dil=0&SID=1&HID=384