Üniversiteyi bitiren kızlar zengin koca peşinde

Üniversiteyi bitiren kızlar zengin koca peşinde

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ’Genç KAGİDER Günleri’ paneline Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Münteha Adalı, işadamları, kadınlar ve ağırlıklı olarak kız öğrenciler katıldı.

Münteha Adalı, katılımcılara komedyen Cem Yılmaz’ın konuk olduğunu söyleyip daha sonra kendisinin bu görevi üstlendiğini belirterek konuşmasına başladı.

Adalı, kadınların ekonomik açıdan güçlü olmaları gerektiğini, bu şekilde şiddete maruz kalındığında hayatlarıyla ilgili karar verebileceklerini söyledi. Münteha Adalı, Türkiye’de üniversiteli olan ama çalışmayan bir kesim olduğunu kaydetti.

Adalı, “Parlementoda kadın sayısı yüzde 14. Bizleri destekleyecek erkeklere ihtiyacımz var. Burada hükümete de dokundurtmak istiyoruz. Hükümetin kadınlar ile ilgili istihdam politikası yüzde 24, 2023’te bu yüzde 35 olarak gösteriliyor. Bu sayı şu andaki dünya ülkelerinde yüzde 52. Nasıl olur da 2023’te Tükiye’nin hedefi yüzde 35 olur? Buradan, kadınla ilgili politikaların çok yavaş gideceği mesajını çıkardık. Gittiğimiz yerlerde kadınların girişimlerden uzak olduğunu görüyoruz.

Üniversiteyi bitiren kız öğrenciler evlilik hayalleri, çoğu da zengin koca peşindeler. Kendileri öyle söylüyolar. Erkekler de kadınların risk almaması, tutkulu ve istekli olmaması nedeniyle iş sektörüne atılamadıklarını söylüyorlar. Türkiye’deki CEO kadın oranı dünyada ilk beş içinde. Yıllardır iş hayatı içinde olan erkek CEO’larda ise böyle bir başarı görülmedi. Kadınlar gerçekten başarılılar” diye konuştu.

Nursima ÖZONUR/DHA

http://www.dha.com.tr/universiteyi-bitiren-kizlar-zengin-koca-pesindeler_304298.html