Yel değirmenlerine savaş açan Don Kişot’un hikâyesi…

Yel değirmenlerine savaş açan Don Kişot’un hikâyesi…

Münteha Adalı… O bir tez konusu. O’ndan öğrenecek o kadar çok şey var ki… Röportajımız sırasında yel değirmenlerine karşı savaşan Don Kişot aklıma geldi ve Münteha Hanım’a bu fikrimi söylediğimde yakın dostlarının bu şekilde kendisini özetlediğini belirtti. Sektör personellerinin zor ve uygunsuz koşullarda, asgari ücretle çalıştırıldığından bahsederken bu durumu içselleştirdiğini gördüm. Sektörde yasal mevzuatın olmayışından, ‘bugün var yarın yok gibi davranan firmaların sektörün adını batırdığını’, temizlik işi yapan personelin kız arkadaşına gidip gururla ‘temizlik şirketinde çalışıyorum ve bu işi çok seviyorum’ demenin dayanılmaz hafifliğini ve daha birçok konuyu masaya yatırdık. Okuyunuz göreceksiniz…

Güvensan Tesis Yönetimi, temizlik alanında hizmet, makine ve ürün satışı yapmak amacıyla 1992 yılında kuruluyor. Güvensan, gelişen teknoloji ve farklılaşan müşteri ihtiyaçları karşısında, hizmet yelpazesine, temizlik hizmetlerinin yanı sıra, pest kontrol, bitki ve bahçe bakımı, Bakım ve Enerji yönetimi hizmetlerini de ekliyor. Firmanın Türkiye genelinde İstanbul merkez dışında, Bursa, Ankara, Antalya, İzmir ve Adana olmak üzere 5 şubesi bulunuyor. Temizlik ve pest kontrol hizmeti kapsamında TS EN ISO 9001:2008 kalite belgesine sahip olan firma, ülkemizin önde gelen firmalarına hizmet veriyor. Ayrıca hizmet sunumunda çevreye olan duyarlılığını ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi; iş sağlığı ve güvenliğine verdiği önemi ise TS OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ile Eylül 2008´de başarılı bir denetim ile belgelendirmiş durumda. Güvensan, Türkiye genelinde alt taşeron kullanmayan tek firma olması bakımından da dikkat çekiyor.Güvensan, 2 bin 100 kişiyi istihdam ediyor. Güvensan eğitime ayrı bir önem veriyor. Müşterilerinin ihtiyaç ve taleplerini karşılamak için; sektörde uzun yıllardır kazandığı teknik uzmanlığı ile sektördeki son gelişmeleri harmanlayarak çalışanlarına çeşitli konularda eğitim veriyor, onların gelişimlerini hızlandırıyor. Firma, Oryantasyon Eğitimi, İş-Beceri Geliştirme Eğitimleri, Kişisel Gelişim Eğitimleri, Kalite, Çevre ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi ile ilgili Eğitimler, İş Güvenliği ve Çevre Emniyeti ile ilgili Teknik Eğitimler, Acil Durum Eğitimleri, Temel Bilgi Teknolojileri Eğitimleri bünyesinde eğitim veriyor. Firma Genel Koordinatörü Münteha Adalı aynı zamanda TOBB’un Kadın Girişimciler kurulu ve KAGİDER üyesi olarak da çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışanlar onu ailelerinden biri olarak görüyor…

Firma Genel Koordinatörü Münteha Adalı bankacılık kökenli bir iş kadını. 1996 yılında Güvensan’a dahil oluyor. ‘Spor olsun diye geldiği’ Güvensan’da kurumsal kimlikten tutun da çalışanların eğitimine kadar birçok alanda adeta sektörde bir devrim gerçekleştiriyor Münteha Adalı. Çalışmayı çok sevdiğini, çalışmak kadar paylaşmayı da kendine misyon edinen Adalı, çalışanları tarafından bir patron olarak değil de aileden biri olarak değerlendiriliyor. Güvensan Yapı Kredi’den, Eczacıbaşı-Baxter’a, ABB Holding’den BRİTİSH American Tobacco’ya, Avivasa, T Bank ve Shell gibi Kurumsal firmaların olduğu şirketlere hizmet veriyor. Adalı, “Temizlik şirketinde çalışan personelin çok titiz, eğitimli ve prezentabl olması gerekiyor. Zira, temizlik şirketinde çalışan bizler insanların evlerine, özel hayatlarına, WC’den dolap içlerine kadar tüm özel ve genel alanlarda hizmet veriyoruz.. Biz hayatın her alanında varız” diyor.

‘Temizlik şirketinde çalışıyorum’ demenin dayanılmaz hafifliği…

Adalı, “Temizlik işiyle uğraşan kişilerin bu işi bir meslek olarak görmesi gerekiyor. Bu işi geçici olarak görmemesi lazım. Kız arkadaşına temizlik şirketinde temizlik personeli olarak görev yapıyorum diyemeyen personele rastlıyoruz. Utana sıkıla bize başvuranlar mevcut. Ya da çok zorda kalanlar bu işi yapmak istiyor. Oysa temizlik de diğer alanlar gibi bir uğraş, iş, meslek. Ben bir temizlik şirketinde temizlik personeli olarak çalışıyorum demenin zamanı geldi. Bunu da şirketler personellerine verdiği eğitim ve önemle dedirtebilir” diyor. Üniversitelerde de konferanslara çağrılan Adalı, “Neyi, nasıl yapacağınızı çok iyi bilmeniz gerekiyor” diyor. Verilen taahhütlerin yerine getirilmesi gerektiğini belirten Adalı; “ Bu sektöre ilk girdiğimde sektördeki boşlukları araştırmaya başladım. Kim neyi yapıyor, kim neyi yapamıyor diye detaylara girdim ve bugünlere gelebildik” diyor. Güvensan’da yönetim kademesi dışarıdan transferlerle değil, kendi içindeki dinamik yapıdan meydana geliyor ve bu durum da temizlik sektöründe çok az görülen şirket içi Kariyer Planlaması olması açısından dikkat çekiyor.