Sektörde ciddi küçülme

Sektörde ciddi küçülme

Temizlikten bahçe bakımına birçok hizmeti sunan tesis yönetim şirketleri krizde ciddi bir küçülme yaşadı. Sadece İstanbul’da 600 olan şirket sayısı yarı yarıya azaldı. Borçlu birçok şirket ise yabancılar tarafından satın alındı.

TOBB’UN Kadın Girişimciler Kurulu ve KAGİDER Üyesi Münteha Adalı, Güvensan Tesis Yönetimi şirketinin de ortağı. Güvensan, aralarında Yapı Kredi ve Eczacıbaşı Dexter gibi devlerin de olduğu şirketlere temizlikten bahçe bakımına, ilaçlamadan enerji yönetimine kadar geniş yelpazede hizmet veriyor. Amacının sektörün hakettiği yere gelmesini sağlamak olduğunu belirten Adalı, global kriz yüzünden sektörde ciddi bir konsolidasyon ve satın alma furyasının yaşandığını söyledi.

Borç ödeyemeyen sattı

Adalı, “Bu işe başladığımızdan beri en büyük sıkıntımız merdivenaltı çalışan şirketlerdi. Kriz düzgün çalışan şirketler için fırsat olurken merdivenaltı çalışan şirketlerin pazardan silinmesini hızlandırdı. Sadece İstanbul’da 600 civarında olan şirket sayısı yarı yarıya azaldı. Ayrıca çok sayıda yabancı yatırımcı sektördeki Türk firmalarını satın aldı” diye konuştu.

Yabancıların özellikle vergi, SSK borcu yüzünden sıkıntıya düşen firmaları satın aldığını kaydeden Adalı, “Satınalmalar 2008’de başladı, krizin etkisiyle 2009’da hızlandı. Yabancılar borçlarına karşılık tabir yerindeyse bu tip problemli şirketleri topladılar. Pazarda yabancıların payını artırdılar” dedi.

Kriz döneminde şirketlerin temizlik ihtiyacının azalmadığına değinen Adalı, şöyle devam etti: “Krizde şirketlerde fiyat odaklılık arttı. Şirketler aynı hizmeti daha ucuza almak istiyor ama bilinçlendiler, kiminle çalışmaları gerektiğini öğrendiler.”

Münteha Adalı, bankacılığı bırakıp eşinin endüstriyele temizlik ekipmanları ithalatı yapan şirketine geçmiş. Adalı, bu yıl klima, kazan dairesi gibi birimlerin yönetimine başlayacaklarını söyledi.

Çalışanların % 55’i kadın

MÜNTEHA Adalı’nın ortağı olduğu Güvensan, 2 bin kişiye istihdam sağlıyor. Bunların yarıdan fazlası da kadın. Adalı, “Şirketimizde çalışanların yüzde 55’i kadın. İşimiz gereği hem kadın hem erkek gücüne ve zekasına ihtiyacımız var. Evde oturan vasıfsız kadınlara Güvensan Akademi’de gerekli eğitimleri vererek ekonomiye katılmalarını sağlıyoruz. Yönetim kadromuzun da yüzde 40’ı kadınlardan oluşuyor. Kadın olarak kadınlarla çalışmaktan daha mutluyum. Kadınları sadık, öz verili, titiz, detaycı, pratik, bir anda birkaç iş ile ilgilenmeleri nedeniyle tercih ediyorum” dedi.

Necla DALAN / VATAN

http://haber.gazetevatan.com/Sektorde_ciddi_kuculme/293930/2/Haber