Ellerinin hamuruyla başardılar!

Ellerinin hamuruyla başardılar!

Güvensan Temizlik / Münteha Adalı
Türkiye’nin dev şirketlerini temizlik hizmeti veriyor

Kadın girişimciler başarıya engel tanımıyor. Anlatacağımız Münteha Adalı adlı kadın girişimci de bu engelleri aşan ve erkek egemen bir sektörde tek başına büyük başarılar elde eden kadın girişimcilerden biri. Bankacılık sektöründeki profesyonel hayatını bırakarak, genelde erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü temizlik sektörüne geçen Adalı, bugün Türkiye’nin dev şirketlerine temizlik hizmeti veren bir şirketin patronu. Çalışanlarının yüzde 55’i kadınlardan oluşuyor. Kadınların detaycılığı ve iş sadakati nedeniyle projelerde her iki yöneticiden birinin de kadın olmasına özen gösteriyor. Adalı’nın şirketinin bir başka özelliği ise alt taşeron hizmeti almadan Türkiye genelinde kendi şubelerini açarak Güvensan markasıyla hizmet vermesi…
Aslında Güvensan, 1992 yılında kurulur. İlk etapta Münteha Adalı’nın eşi ve eşinin 6 ortağı tarafından faaliyete başlayan Güvensan, sanayi tipi temizlik ekipmanları konusunda ithalat yapan bir firmadır. İsviçre’deki bir firmanın Türkiye distribütörlüğünü alan Güvensan, sonrasında ABD ve İngiltere’den ağır sanayi, tekstil gibi sektörlerden distribütörlüklerle yelpazesini genişletir. O dönemde ufak çaplı temizlik işine girilir. Bu sırada Münteha Adalı bir bankada dış ticaret konusunda eğitimler verirken, aynı zamanda müdür yardımcısı olarak çalışmaktadır. Kendi işini kurma hayalleri kuran kadın girişimci, 1996 yılında bankadan istifa ederek, eşiyle birlikte çalışmaya karar verir. Bankacılıktan edindiği deneyimini ticaret yaşamında kullanmaya başlar. Adalı şirkete geldikten bir ay sonra Güvensan, temizlikle ilgili ilk büyük işini alır ve Eczacıbaşı’nı müşteri portföyüne katar.

İşin mutfağında çalıştı
Zamanla ortakların hepsi kendi yoluna devam eder ve Münteha Adalı, eşiyle birlikte Güvensan’ı tamamen hizmet ağırlıklı bir temizlik şirketine dönüştürür. Bugün Güvensan yılda 22 milyon lira ciro yapan bir şirket haline dönüştü.
Yapı Kredi’nin tüm temizlik ihalesini alan Adalı, “Bu sektörde çok fazla kadın yoktu. Ben işin mutfağında çalıştım. Sabaha kadar ekiple birlikte işi öğrendim” diyor. Adalı’ya göre vasıfsız bir çalışanı, vasıflı bir işçi hale getirmek işin keyişi kısmı. Eğitimlerle çalışanlarına destek veren Güvensan’ın bugün yaklaşık 500 çalışanı bulunuyor. 2011 yılında yüzde 7 büyüme hedeflediklerini söyleyen Adalı, “Erkek egemen bir toplumda elbette bazı sorunlarla karşılaştım. Kadın olmak, özellikle kadın patron olmak öncelikle yaptığınız iş ne olursa olsun karşınızdakinde “Yapabilir mi?” önyargısı doğuruyor. Ancak işime duyduğum özgüven sevgi ve bu sektördeki tecrübem bu ön yargıları kaldırarak şu anki konumuma ulaşmama yardımcı oldu” diyor.